האם יש דבר כזה זריזות ?

יש מילה בעברית שנקראת זריזות .

אין מי שלא מכיר את המילה זריזות ממגרש האימונים,המשפטים הבאים בודאי נשמעים לכם מוכרים:"איזה זריז השחקן הזה","בשביל הטעייה בצורה מעולה שכזו צריך זריזות","השחקן מאד מזכיר במשחק שלו את רונאלדו..מאד זריז".

מה זה בעצם זריזות ? צר לי לאכזב אתכם ,אבל לא קימת כיום בעולם מילה כזאת, היא ההיתה נכונה פעם והיתה מילה נרדפת לחמקנות  אך כיום זו מילה שהומצאה מחדש ואין לה מקום בתורת האימון המודרנית !!!

ב1999  ירדה המילה הזאת מהלקסיקון במדעי האימון ,זאת לאחר שלא נמצא לה מקום ברכיבי התפקוד הספורטיבי /תנועתי ולא היה לה השלכות מעשיות מתודיות .אין שום ספרות ספורט מקצועית לועזית שבה מופיעה המילה הזאת.

ב 1992 ערערו על המילה הזאת והפכו אותה למילה קואורדינציה .

כי במדעי האימון נשאלת השאלה ,מה זה זריזות כיצד ניתן להסביר מושג זה ובעיקר נשאלה השאלה איך מאמנים זריזות אף אחד לא ידע ,לא ידעו לתרגם זריזות לאימון זריזות !!! .

תנועתיות- גמישות , כח , מהירות ,סיבולת עוצבו כמושגים והוגדר גם לכול תחום שיטות וצורות אימון ולזריזות לא היתה תשובה ברורה.

בשנת 2004 כאשר כתב ד"ר ורטהיים  את המהדורה הרביעית של הספר הראשון בתורת האימון –תהליך ההסתגלות לתפקוד ספורטיבי מיטבי , הוסיף את הקואורדינציה כמרכיב גופני חמישי ביכולות הגופניות כלומר אין כושר גופני ואין אימון כ"ג ללא התייחסות לקואורדינציה  כי עד אז הופיעו 4 מרכיבים בסדר הבא : ת"ג – תנועתיות וגמישות ,מהירות ,כח ,סיבולת לב ריאה ורבים טענו שזהו אינו מרכיב גופני (נכון הוא רק בחלקו גופני !!) .

כיום 2014 מבינים כי לא רק שהקואורדינציה הוא מרכיב גם גופני אלא הוא מרכיב המחבר את היכולות הגופניות ואימון ללא מרכיב אימון הקואורדינציה הוא אימון שלא מתחבר לכלל תפקוד בתנאים שונים .

בקורס למדנו השבוע כי בנסוף לקואורדינציה בהיבטיה השונים (לא רק גופניים) חשוב לשלב קואורדינציה באימון של כל אחד מהמרכיבים של הכושר גופני,בנוסף לעקרונות שהוסברו בהרחבה התייחסנו למספר נקודות מפתח

אך תוך דגש לקואורדינציה בשיטת OCO  ששמה דגש על  אימון הקואורדינציה במשחקי כדור מתוך הבנה כי :

 • במשחקי הכדור קואורדינציה היא חלק חשוב בפעולות של המפרקים השונים בניגוד לאתלטיקה . באתלטיקה כל הגוף זז ביחד ובמשחקי כדור האיברים הם שקובעים את המהירות,ולכן ישנה חשיבות לפעול בקואורדינציה/מהירות גבוהה.
 • הוסבר ניתוח פרופיל חדשני של של שחקן טוב.
 • כמובן קיבלנו ידע רב מעשי כיצד ניתן לאמן כול אחד ממרכיבי הכושר עם הקואורדינציה גם יחד.

  נפתחה ההרשמה לקורס מאמני קוארדינציה,פרטים ניתן למצוא בקישור הבא .

תגובה אחת “האם יש דבר כזה זריזות ?

 1. יועד

  קואורדינציה הינה אכן מרכיב הכרחי בענפי הספורט בכלל ובענפי הכדור בפרט
  מספר פעולות הנעשות באותו זמן הינן מדד לקואורדינציה ככל שהתאום בין פעולות אלה גבוה יותר הרי שהקואורדינציה גבוהה יותר אבל… אם אנו מוסיפים את אלמנט הזמן והמרחב אנו מקבלים זריזות

  מאוד קל לראות הבדל בין שחקן זריז לשאינו זריז.
  ומנסיון שלי ניתן לשפר זריזות = קואורדינציה / זמן * מרחב

סגור לתגובות.