11 גורמי ההצלחה של גרמנייה באליפות עולם 2014

11 גורמי ההצלחה של גרמנייה באליפות עולם 2014

תכנית הרב-שנתית ,הצוות המאמן וההכנה לאליפות העולם בברזיל

בניתוח ראשוני שנערך בגרמנייה ובפרסום  במערכת הספורט ההישגי  מנסים כעת כמו לאחר כול אליפות עולם, יבשת לנתח ולערוך את הגורמים והמסקנות אשר לא רק יסבירו את ההצלחה של גרמנייה אלא גם ובעיקר להבטיח את היתרונות של גרמנייה בכדי לא רק לשמר את ההישגים אלא ובעיקר להגדיל את הפער בביצועים ובסופו של דבר בתוצאות .

הודעתו של קפטן נבחרת גרמניה על פרישה מהנבחרת לאחר אליפות העולם מצביע כיצד תורת האימון והעקרונות בה מיושמים הלכה למעשה במסגרת הכללית ובמסגרת האישית גם על כול ספורטאי .

כמומחה בתחום אני לא מתפלא כי בתורת האימון נכתב "צריך לדעת להגיע לשיא בזמן ולפרוש בשיא במסגרת בה אתה מיצית את היכולת שלך " לאהם הקפטן בטח יכול היה להמשיך ולשחק אך הוא יודע שזהו השיא שלו במסגרת הנבחרת .

מה הם הנקודות העיקריות בניתוח ראשוני של מומחים בספורט הישגי  (אנכי חבר המערכת של ירחון הספורט ההישגי בגרמנייה).

 1. תכנית רב-שנתית – האליפות התחילה לפני שנים ,שינוי שבא לידי ביטוי  באליפות העולם 2014 (אבן דרך) אך התכנית המקורית היא 2026 (נכתבה בשנת 2004) כלומר כאשר נכתבה התכנית הבסיסית הילדים היו בני 3  כאשר הדרישה היא לבנות מערכות ולהכשיר מאמנים בהתאם לחזון,דרך. מאמנים מובילים שיכולו ליישם תכנית בצורה שיטתית (עם תכנים מוגדרים בגיל ).
 2. צוות אימון המסוגל להתמודד עם כול גורמי ההישג בתורת האימון החדשה בתיאוריה והלכה למעשה
 3. צוות שידע בעזרת כלים אובייקטיביים את רמת הפקוד של כול שחקן בכול נקודת זמן בשנה האחרונה בכדי לדעת מה ניתן לאזן ומה לא ומכאן גם מי מתאים ומי לא מתאים לטורניר זה במדינה ברזיל
 4. צוות אימון בראשות לב ופריק שמסוגל לעבוד עם אנשי מדע יישומיים אשר המליצו על הכנה התואמת את הדרישות בתנאי האקלים ,מקומות המשחקים, שעות המשחקים מה שבא לידי ביטוי בהכנה מדוקדקת של מקום המגורים, אימוני הכנה שונים בעיקר להתמודד עם הלחות (בדר"כ תופעה)לא מוכרת לגרמנים
 5. צוות אימון מורכב המסוגל לאמץ תוכנית שהיתה רב- שנתית לתכנית ספציפית בהכנה לאליפות עולם יחד עם מומחה בהיבט הגופני דווקא מארה"ב אך עם הבנה לכדור –רגל הגרמני והחסכים בו
 6. התייחסות מעמיקה בתכנון לנושא העומס וההתאוששות במיוחד בתהליך ארוך של חודש משחקים התאוששות אקטיבית (במגרש)  ופסיבית (בעזרת אמצעים ייחודיים  וכוח עבודה מיומן האמון על נושא ההתאוששות
 7. מאמן וצוות דמוקרטי אשר מסוגל לשלב את התחושות של השחקנים לתוך תכנון כלומר שילוב של שיטתיות גרמנית עם יצירתיות
 8. בחירת שחקנים במודל גילאי- תפקודי מאוזן מתוך חשיבה של גמישות טקטית כמו למשל בחירה של חלוץ מבוגר אבל עם ניסיון ארוך באליפויות עולם (קלוסה) , לצד שחקנים צעירים שנותנים את הערך של "חובת ההוכחה " מתוך הבנה כי  השחקן מייצג את גרמנייה (גצה)
 9. אוסף וזמינות של מספר שחקנים גדול שגדלו  כולם באקדמיות בגרמנייה כאשר הבסיס הגופני-קואורדינטיבי ויסודות האימון דומים ולכול מאמן קל יותר לאמן כאשר השחקנים ללא חסך משמעותי במרכיב תפקוד זה או אחר
 10. שחקנים ומאמנים שמשדרים בסגנון המשחק "עליונות קבוצתית דרך יכולות אישיות של כול שחקן  " מהשוער  נויאר כשחקן בלם ועד ניצול מצבים הגבוה ביותר של מלר
 11. מילת המפתח של גרמנייה בכלל מתבטאת במגרש ב"יעילות" השאלה המרכזית היום בגרמנייה כיצד ניתן ליעל לא להגדיל נפח אימונים לא להכביד אלא ליצור יעילות תפקודית ,כאן גרמנייה עלתה על הנקודה העיקרית כיצד ניתן להפתיע ולא להיות מופתע בכול המצבים מה שבעיני הצופה זה נראה כי אין לגרמנים ניסיון ל"עבור שחקן ועוד שחקן " אלא לעשות פעולה ולרוץ למקום ייעודי ועל כך יש תורה שלמה

גרמניה שכיום מובילה את הדירוג העולמי של הנבחרות מהווה מודל שאולי נלמד ממנו ולו מעט בכדי להתקדם. נקודות אילו מחייבות מאמנים ש"רוצים ללמוד " להבין לעומק שינוי בהצלחה לכול מי שרוצה להתעמק אנחנו באקדמיית ורטהיים עושים זאת יום- יום בקורסים ,בהכשרות בייעוץ למאמנים.

בקרוב יום עיון עם התייחסות לכול נקודה לפרטים הרשם ב: www.wertheimacademy.com

"ידע הוא כוח – והכוח כעת במוח " ללמוד את ההווה למען העתיד

מה המאמן יכול ללמוד מהמונדיאל עד כה וליישם על קבוצתו.

שלב הבתים הסתיים וניתן לערוך סיכום ביניים, מה ניתן ללמוד וליישם בעבודת המאמן ?

הניתוח המוצג להלן של משחקי המונדיאל מאפשר לכל מאמן ללמוד וליישם נקודות אלו על ספורטאיו בכל רמת אימון.

 • הפערים בין המדינות הצטמצמו בצורה מהותית והתוצאות קשורות כמעט באופן מוחלט לטעויות במרכז שדה
 • שערים ממצב נייח ובעיקר מקרן ומנגיחה, הפכו להיות מיומנויות ומהלכים מכריעים
 • החלוצים נדרשים להבקיע מכל מצב ומנגיעה  אחת (מילר הגרמני שמתוך 7 בעיטות הבקיע 4 שערים !!!)
 • האטרקטיביות של הקבוצה / משחק קשורה לייצור של יותר שערים
 • מספר השחקנים היצירתיים בתפקידים השונים  הולך ועולה
 • החזקת הכדור איננה ערובה להיות הקבוצה טובה יותר, כיום נדרש  שילוב של מהירות חשיבה ומהירות פיזית
 • שיטות המשחק לא השתנו מהותית, אך המשחק  מתאפיין בדינמיות של החלפת מקומות ושל שיתוף שחקנים עם סגנונות משחק שונים ולכן נוצר סגנון משחק חדש.
 • מרכיב ההישג הבולט הוא מרכיב הטכניקה האישית שלא ניתנת לחיקוי (בגלל המבנה השונה של כל שחקן)

מה יכול המאמן ללמוד מהמונדיאל וממי ללמוד ?

 • המאמן הוא גורם מרכזי בהצלחה וכישלון של קבוצה
 • יכולת ההשפעה של המאמן בזמן המשחק גדולה יותר מאשר חשבו קודם
 • הידע והתוצאות של גרמנייה ברמת הקבוצות והנבחרת השפיעו על הכדוררגל העולמי. 5 מאמנים מגרמניה אימנו 5 נבחרות שונות ו3 העפילו לשמינית הגמר- לכן כדאי ללמוד מהם.
 • ההצלחה היא תוצאה של בנייה נכונה של אימונים ומערכת תומכת לאורך שנים עם שיטות וצורות אימון יעילות
 • המאמן נעזר במערכת ליווי מדעי הן בקבוצות והן בנבחרת, המתאימה את עצמה לכול מצב ורגע
 • המאמן צריך להעמיד במרכז  עבודתו פיתוח ייחודיות בטכניקה אישית
 • האקדמיות של בניית שחקנים  בעלות תכני עבודה נכונים "מייצרות" הרבה שחקנים ברמה גבוהה בכול התפקידים (ספסל  חזק- ראה נבחרת גרמניה )

כיצד להביא קבוצה לתפקוד ברמות-על בזמן אליפות עולם

שאלון שהופץ בקרב מדעני ספורט, מאמנים, שחקנים שהיו אלופי עולם ובמקביל שאלון דומה שהופץ לקבוצת אנשי
עסקים מהמצליחים בעולם, הביאו להגדרת שמונה נקודות משמעותיות ודומות להצלחה של קבוצת אנשים בעלי
מטרה מסוימת הנדרשים לעמוד ביעדיי זמן ידועים מראש- למשל המונדיאל בברזיל.

להלן שמונה נקודות (במסמך המקורי יש פירוט רב  והשאלות שיש לשאול בכדי להשיג את המטרה)

1. הגרה ברורה של ציפיות בהתאם למטרות מפורטות – על בסיס השאלה מה רוצים להשיג ?
2. צוות מוביל עם אמונה שלמה בדרך – כיצד יוצרים שפה מקצועית משותפת פנימית וחיצונית
3. שיתוף פעולה מלא פנימי וחיצוני – כיצד משתפים את כול הנוגעים בדבר להיות "מטורפים " לדרך ?
4. יצירת מודל לחיקוי – כיצד הופכת הדרך למודל נגיש המציג אנשים והתנהלות?
5. התאמה של מערכת ותהליכים לידע חדשני – מה עלינו לעשות בכדי שתהליכים יהיו עדכניים ?
6. הערכה על הצלחות – כיצד יוצרים כלים ותגמול ראוי להצלחה בשלבי ההתקדמות ?
7. ההשלכות בחוסר הצלחה – מה ניתן לעשות בחוסר הצלחה ללא עונשים "מפרקים – מקצועיים "?
8. התנהלות יום יומית מתוך תכנית – כיצד יוצרים התנהלות מקצועית עצמאית בלוח זמנים ?

לשאלות

ד"ר מרק ורטהיים
אקדמיית ורטהיים חפש בגוגל

הזיכרון המוטורי – פיתוח זיכרון ברמה גבוהה מאפשר פיתוח יצירתיות ויתרונות במשחק

 מדהים כמה אנחנו לא יודעים על האימון המודרני ועדיין רבים מתאמנים במאה ה-20  !!!

היום בקורס גילינו שוב עולם ומלואו והיה לנו אורח מדהים …

בעקבות חידושים במדעי המוח  נשאלות שאלות חדשות לתהליך בניית האימון

מי לא מכיר את המצב של תסכול כאשר אתה לא מצליח לבצע משימה שניתנה לך ע"י המאמן?

למה המון שחקנים נכנסים לאימון עם מוטיבציה נמוכה, ורבים הולכים הביתה אחרי אימון מאוכזבים מעצמם  ?  הסיבה לכך נעוצה בין היתר בכך כי מציבים לשחקן משימה אשר לא תואמת לגילו או לכישוריו ולכן לא מתרחשת אצלו למידה !

כיצד זה קורה בראש מהיבט רגשי/גופני?!  הוסבר לנו על המערכת  אשר אחראית על הפעילות הרגשית של האדם. כאשר אין התאמה מצב שכזה גורם לשחקנים יצירתיים בעיקר ל"היכבות" ולא להתקדם.

על מנת ליצור התאמה של תרגיל לשחקן חשוב להבין את 3 השלבים שנוקטים היום באימון המודרני ושיטת OCO:

הרצף הפדגוגי/דידקטי ומתודי שכיום איננו  מושתת  יותר על תורת ההתנהגות או תורת המכאניקה, אלא על ידי הבנה של תהלכי המוח בתנועה במכלול בשיטת OCO .

טעות נפוצה אצל מאמנים היא להתחיל בשלב של בחירת תרגיל (המתודיקה ), אבל נכון וחשוב להקפיד על  הרצף הנכון: תחילה  השלב הפדגוגי לאחריו השלב הדידקטי ולבסוף השלב המתודיקה.

בשיטת OCO   ד"ר ורטהיים מלמד את התלמידים בקורס איך להקפיד על הסדר הנכון של החשיבה של איך יוצרים תרגיל ולא עבודה מיתוך חיקוי ללא הבנה של מטרת התרגיל.

בשיעור האחרון ד"ר ורטהיים לקח את המדד של הזיכרון המוטורי אצל שחקן ולימד איך לבנות תרגילים ע"פ 3 השלבים הנ"ל .

פיתוח זיכרון ברמה גבוהה מאפשר פיתוח יצירתיות ויתרונות במשחק ותפקוד בתחרות.

בשיעור זה היה לנו את הכבוד לארח את שחקן העבר ומאמן נבחרת ישראל בנות עד גיל 19 בהווה, ז’אן טלסניקוב.

ז’אן שיתף אותנו בקורס מאמנים שעבר לפני מספר שבועות מטעם ההתאחדות הגרמנית. ז’אן סיפר והרחיב על השימוש הנרחב בו הגרמנים עושים מהידע האקדמאי על מנת לשפר את ההבנה של האימון המודרני שמחייב פיתוח תהליכים אינטלקטואליים באימון . ז’אן סיפר כי הקורס בגרמניה הצליח לגרום לו להיות מאורגן  יותר ולתכנן מראש אימון טוב יותר עם יכולת לשנות את תוכן האימון ע"פ בלת"מים.

שחקן כדורגל,למה חשוב לתרגל עמידת ידיים?

שחקן כדורגל ,למה חשוב לתרגל עמידת ידיים ?

על פי הגדרת המילון  עֲמִידַת יָדַיִם  נחשבת כפעלול אקרובטי ,שבו הגוף מיוצב בתנוחה אנכית, כאשר כל כובד משקלו נתמך על ידי הידיים.

בעבר לימוד עמידת ידיים היה חלק בסיסי בשיעורי ההתעמלות וילדים רבים באו עם מיומנות זו מהבית .

כיום כאשר מגיעים לאימון של ילדים עד גיל 14 אנו מגלים ילדים עם חגורת כתפיים חלשה וכאשר מבקשים מהם לעמוד על הידיים קשה מאוד למצוא שחקנים שמסוגלים לבצע פעולה זאת, מאוד נדיר למצוא שחקן שמסוגל לעמוד\ללכת על היידים תתפלאו נתון זה רלוונטי מאוד להתפתחות של ספורטאי ומשמעותי גם לשחקן בקבוצת הבוגרים .

מרבית המאמנים ומכאן גם שחקני כדורגל או כדורסל לא מיחסים חשיבות לכוח הידיים ובמיוחד מתקשים ביציבה על הידיים (עמידת ידים ) כך שנושא זה לא מקבל זמן באימון  כיום, ברור כי אחד הקשיים של שחקנים הוא היציבה וכאשר היציבה על הידיים לא פחות חושבה לביצוע טכניקה תחת חוסר יציבה וראייה "הפוכה".

חשוב לדעת כי על מנת להיות שחקן טוב וייחודי היציבות ושיווי המשקל הם מפתח במשחקי הכדור המודרניים ,שחקן יציב פשוט טוב יותר מיריבו  בביצועים שונים הן גופניים והן טכניים ובמיוחד תחת מצבי לחץ  מצביע ד"ר ורטהיים בשיטת OCO

כבר לפני כ- שמונה שנים נעשתה השוואה של ד"ר ורטהיים בין מספר הנפילות במשחק של שחקנים והתוצאה הייתה מדהימה בליגה הישראלי יש פי 10 יותר נפילות מאשר למשל בליגה הגרמנית  למה ??

חקר הקואורדינציה בשנים האחרונות מדגישה סוגים שונים של שיווי משקל ודרכים שונות לאמן מרכיב זה כללי,ספציפי ובמצבי גוף שונים בלי ועם כדור , מחקרים אלה מצביעים כי הנחת היסוד היא שהאימון של שיווי המשקל יש לו שיטות וצורות שונות אך היציבות מושגת לא רק ע"י אימון בעזרת הרגלים , בעזרת עמידה על רגל אחת,קפיצה על רגל אחת בסיבוב וכדומה , אך  חשוב לדעת כי יציבה לא באה דרך הרגליים בלבד אלא גם ע"י היידים ובתנועות ראש שונות .

חיזוק היציבה דרך חגורת הכתפיים כמל למשל בפעולות : עמידת יידים ,הליכה על ארבע קדימה ואחורה ,עמידה של ארבע והרמת יד ורגל נגדים, השענות על קיר ודחיפה למצב אנכי ,מגוון תרגילים אלו עוזרים לפתח את היציבה הכללית של השחקן בעזרת הידיים.

בקורס המתקיים כעת הדגים  ד"ר ורטהיים בעזרת אחד המשתתפים הבדלים כאשר יש משימה ולאחריה משימה שדורשת חזרה לשיווי משקל ובמיוחד כאשר מצב הגוף הפוך התוצאה מאוד לא טובה– בעיטה לא הגיעה למסגרת השער.

אין ספק כי שחקנים ייחודיים / וירטואוזים מסוגלים לאזן בעיטה ולעמוד על הידיים – שחקנים יותר מגוונים.

בקורס בשיטת OCO   אנו מגלים את האימון המודרני בעקבות מדעי המוח . המלצה לכם ללמוד

האם יש דבר כזה זריזות ?

יש מילה בעברית שנקראת זריזות .

אין מי שלא מכיר את המילה זריזות ממגרש האימונים,המשפטים הבאים בודאי נשמעים לכם מוכרים:"איזה זריז השחקן הזה","בשביל הטעייה בצורה מעולה שכזו צריך זריזות","השחקן מאד מזכיר במשחק שלו את רונאלדו..מאד זריז".

מה זה בעצם זריזות ? צר לי לאכזב אתכם ,אבל לא קימת כיום בעולם מילה כזאת, היא ההיתה נכונה פעם והיתה מילה נרדפת לחמקנות  אך כיום זו מילה שהומצאה מחדש ואין לה מקום בתורת האימון המודרנית !!!

ב1999  ירדה המילה הזאת מהלקסיקון במדעי האימון ,זאת לאחר שלא נמצא לה מקום ברכיבי התפקוד הספורטיבי /תנועתי ולא היה לה השלכות מעשיות מתודיות .אין שום ספרות ספורט מקצועית לועזית שבה מופיעה המילה הזאת.

ב 1992 ערערו על המילה הזאת והפכו אותה למילה קואורדינציה .

כי במדעי האימון נשאלת השאלה ,מה זה זריזות כיצד ניתן להסביר מושג זה ובעיקר נשאלה השאלה איך מאמנים זריזות אף אחד לא ידע ,לא ידעו לתרגם זריזות לאימון זריזות !!! .

תנועתיות- גמישות , כח , מהירות ,סיבולת עוצבו כמושגים והוגדר גם לכול תחום שיטות וצורות אימון ולזריזות לא היתה תשובה ברורה.

בשנת 2004 כאשר כתב ד"ר ורטהיים  את המהדורה הרביעית של הספר הראשון בתורת האימון –תהליך ההסתגלות לתפקוד ספורטיבי מיטבי , הוסיף את הקואורדינציה כמרכיב גופני חמישי ביכולות הגופניות כלומר אין כושר גופני ואין אימון כ"ג ללא התייחסות לקואורדינציה  כי עד אז הופיעו 4 מרכיבים בסדר הבא : ת"ג – תנועתיות וגמישות ,מהירות ,כח ,סיבולת לב ריאה ורבים טענו שזהו אינו מרכיב גופני (נכון הוא רק בחלקו גופני !!) .

כיום 2014 מבינים כי לא רק שהקואורדינציה הוא מרכיב גם גופני אלא הוא מרכיב המחבר את היכולות הגופניות ואימון ללא מרכיב אימון הקואורדינציה הוא אימון שלא מתחבר לכלל תפקוד בתנאים שונים .

בקורס למדנו השבוע כי בנסוף לקואורדינציה בהיבטיה השונים (לא רק גופניים) חשוב לשלב קואורדינציה באימון של כל אחד מהמרכיבים של הכושר גופני,בנוסף לעקרונות שהוסברו בהרחבה התייחסנו למספר נקודות מפתח

אך תוך דגש לקואורדינציה בשיטת OCO  ששמה דגש על  אימון הקואורדינציה במשחקי כדור מתוך הבנה כי :

 • במשחקי הכדור קואורדינציה היא חלק חשוב בפעולות של המפרקים השונים בניגוד לאתלטיקה . באתלטיקה כל הגוף זז ביחד ובמשחקי כדור האיברים הם שקובעים את המהירות,ולכן ישנה חשיבות לפעול בקואורדינציה/מהירות גבוהה.
 • הוסבר ניתוח פרופיל חדשני של של שחקן טוב.
 • כמובן קיבלנו ידע רב מעשי כיצד ניתן לאמן כול אחד ממרכיבי הכושר עם הקואורדינציה גם יחד.

  נפתחה ההרשמה לקורס מאמני קוארדינציה,פרטים ניתן למצוא בקישור הבא .

מהחלטה לתנועה

השבוע בקורס ניסנו להבין מה קורה במשחק במוחו של השחקן מהרגע שהוא מרים את היד ואומר "מסור ,מסור לי את הכדור", הכדור נבעט ומגיע לכיוונו.

באותו רגע מתבצעים בצורה רציפה 3 שלבים עיקרים שמתרחשים בראשו של השחקן .

בשלב הראשון מופעל במוחו איזור ה"אסוציאציה" – המוח בראשו של השחקן מנתח את הסיטואציה שכוללת את מהירות הכדור, זוית הגוף,קירבה לשחקנים, מרחק מהשער.

אם בראשו של השחקן אין "אסוציאציה" למצב שהוא נמצא, השחקן נמנע ולא מקבל החלטה , מה שמתרגם מהר מאוד לאיבוד כדור.

שחקן מאומן , מחבר סיטואציה ל"אסוציאציה" הנכונה בראשו, ולכן השחקן לא נמנע מפעולה.ראשו של השחקן "חושב חיובי", המידע עובר לאיזור הסנסורי במוח הגדול , איזור שמעבד את הראיה והשחקן קובע אסטרגיה ומתחבר לרגש כעת הוא "יכול לבצע".

שלב השני שקורא בהמשך לשלב הראשון הוא שלב העבודה (Programming)

המוח קובע איזה שרירים , מה סדר הפעולות ואיזה עוצמה של כיווץ השרירים שעליו להפעיל, נבנה היגיון בפעולה בראשו של השחקן ,

שלב שלישי ואחרון הוא הפקודה שיוצאת מהמוח לכיוון השריר ובעצם מתורגמת לבעיטה לשער , מסירה מדויקת לשחקן , יציאה מהמקום לכיוון שטח ריק.

הנתונים הבאים מבוססים על מחקרים מדעים שבהם נמדדו איזורים שונים במוח בזמן פעילות.

בקורס אנחנו מכשירים את הבוגרים איך לבנות מגוון תרגילים עבור השחקן , תרגילים בשיטת OCO יגרמו לשחקן לזהות את המצב ולחבר סיטואציה ל – "אסוציאציה" הנכונה , דרוש הבנה מעמיקה במבנה המוח ,דרכי למידה ואימון בכדי לבנות את התרגילים עם סדר פעולות נכון ותרגול מצבים משתנים,המטרה היא להביא את ה"אסוציאציה" למרכז האימון.

 בקורס הודגמו דוגמאות למצבי חיים ותרגילים בשיטה המאפשרים לפתח אסוציאציה.

עוד מידע באתר האקדמייה

מהי המילה תחושה – לילד הזה יש תחושה לאחר אין , הכיצד ?

הקורס נפתח עם חברה שרוצים ללמוד ומאוד רוצים להצליח דרך חדשנות וראשוניות !!!

האם תחושה ניתן לאמן ?

בקורס דנו היום ב"חוש השישי"  , בתחושה "עמוקה"

השבוע בקורס מדריכי קוארדינציה שנערך בהרצליה ,עם התמחות בכדורגל דנו בתחושה של שחקן

מהי הפרופריספיה , היכן היא נמצאת בגופינו ,מה תפקידה וכיצד מאמנים רכיב זה

לאחר מכן הוסברה חשיבות אימון הפרופריוספציה עבור שחקן הכדורגל ,וניתנו דוגמאות כלליות לפיתוח מרכיב זה הן בהיבט מניעתי,ספורטיבי וגם שיקומי

התלמידים נדהמו לגלות תחום שלא קיבלו עליו מידע עד כה ולגלות שיש מאחורי הביטוי :החוש השישי ,תחושה "עמוקה" ,תחושת ה"אני" מבנים אנטומיים שדורשים אימון !!!!.

בשנת 1906 גילה צארלס שרינגטון את החוש "השישי" ונתן לו את השם פרופריוספציה.

אך לא נעשה שימוש רב בתחום זה בשטח האימון הספורטיבי כי היתה  הסכמה לא מובינת היום כי דבר שיש לך או אין לך ולא ניתן לפתח אותו ובעיקר בשנים האחרונות עסקו בתחום בהיבט השיקום.

הפרופריוספציה היא אחת ממאפייני השיטה  OCO הנלמדת בקורס אך היא מורכבת היום מאוד והתפתחותה תלויה ברכיבים שונים .

אימון פרופריוספציה מבוסס על הבנה מדעית עמוקה בכדי ליישם אותה בבניית תרגילים מגוונים אך בסדר פעולות נכון אשר  מפתחים את סדר הפעולות ותחושת עוצמת המאמץ הכרוכה בתנועה והתנגדות, ומגבה  את רמת הקואורדינציה.

ישנה הבנה מדעית כי המידע בזמן אמת על מצב הגוף ומיקום איברי הגוף במקביל הוא בסיס לתנועה ורכשית מיומנות , החשובה מאוד אצל שחקן .

הפרופריוספציה. למשל מאפשרת לנו לדעת בכל שלב באיזו זוית הרגל,היד, מה המהירות הגדלת הזוית כאשר משקיעים מאמץ בתנועה או מתנגדים למאמץ מולנו .

גופנו חש זאת,בענפי הכדור ביצוע המיומנות הופך להיות תלותי בתחושה ה"עמוקה" ,אימוני פרופריוספציה יוצרים תנועה יעילה וניצול נכון של האנרגיה.

בקורס נמשיך ונלמד איך לפתח את התחושה ה"עמוקה" אצל השחקן ע"י יצירת יתרון בעזרת תחושה עמוקה ייחודית ואיזון קשיים בחושים אחרים בעזרת תחושה עמוקה .

אם ניקח את זה למגרש הכדורגל ניראה כי שחקן אשר עבד על המערכת פרופריוספציה בצורה נרחבת יהיה שחקן אשר ידע להעריך נכון ובמהירותלאיזה מרחק עליו להושיט רגל על מנת להגיע לכדור וכמה כוח להשקיע על מנת להחזיק אותו ,זהו יתרון גדול בהתמודדות על כדור.

עוד מידע באתר האקדמייה

קורס מדריכי קואורדינציה עם דגש למשחק הכדור-רגל

השבוע ביום שלישי נפתח קורס מדריכי קואורדינציה עם דגש למשחק הכדור-רגל
קורס עיוני ומעשי בן 24 מפגשים אשר מתקיים במרכז הסקוס בהרצליה.

בקורס נשים דגש על איך עבודה בקבוצה עם יכולת להגיע עם כל אחד מהשחקנים למיצוי הפוטונציאל האישי,נלמד איך למנף קואורדינציה ולשים אותה במרכז האימון .
יתן דגש על פיתוח תרגילים באופן עצמאי אשר ישפרו את המשחק והיכולת האישית של השחקן

אנחנו מאמינים שכול אחד ואחד יכול לפתח קואורדינציה טובה.

בקורס יתארחו להרצאות אורחים מחו"ל ומישראל שנחשפו לעבודה בשיטת OCO

בין משתתפי הקורס מאמני כדור רגל בעיקר אך גם מאמנים מענפים אחרים וישלימו את החלק המעשי בנפרד          בין היתר משתתפים בקורס שלושה מאמנים שכבר עשו 3 קורסים תחתי ( ד"ר ורטהיים)
המאמנים חזרו שוב ללמוד מתוך המוטו                                                                                                          “מרק לימד אותנו חדשנות אנו גם מקדמים ילדים וגם מאושרים כלכלית ,מרק מורה לחיים"

הקורס מוביל את המאמנים לסודות מדעיים יישומיים אך נסתרים בעולם האימון וזאת במיוחד לאחר שחזרתי לארץ ממינץ מסדרת הרצאות והדגמות ולפני שנוסע שוב לסדרת הרצאות בחו"ל

אקדמיית ורטהיים רוצה לפתוח קורס מרוכז לאור הצלחת הבוגרים בעבודה ולאחר הביקוש של מועדונים בשטח מאקדמיית ורטהיים לבוגרי השיטה בשטח, למידע על הקורס לחץ כאן

למידע מלא ניתן לקרוא באתר וכמובן נמשיך לעדכן בבלוג.