קואורדינציה

קואורדינציה

קואורדינציה אוסף של יכולות המאפשרות למידה מהירה לביצוע תכליתי.

המושג קואורדינציה מקורו בלטינית ופירושו סדר פעולות כלומר היכולת לשלב מידע שונה ומשתנה למהלך תנועתי תכליתי כשהמטרה מוגדרת מראש. קואורדינציה היא שם כולל למגוון יכולות המאפשרות לאדם להתארגן ולבצע פעולות באופן יעיל, מדויק, בתזמון נכון במרחב האישי והכללי תוך התמודדות עם שמירה על שווי משקל גופני-רגשי . לשם כך יש לגרום למערכות השונות בגוף בכלל ולמערכת העצבים והשרירים בפרט, לעבוד בשיתוף פעולה בסנכרון ובחסכון אנרגטי.

הקואורדינציה אנטומית /פיזיולוגית קשורה למוח הקטן ,לקשרים שבין המוח הקטן למוח הגדול, ולתחושה עמוקה ומתבטאת בתיאום שבין העצב לבין השריר. קואורדינציה טובה פרושה מניעת תנועות מיותרות, חסכון אנרגטי ,דחיית עייפות ופעילות מדויקת גם תחת עייפות ולחץ. יכולות קואורדינטיביות מאפשרות ביצוע תנועה אלגנטית ואינטליגנטית. במובן המודרני של הקואורדינציה אין כמעט התייחסות לפן הגנטי, קואורדינציה ניתנת לרכישה ולשיפור באמצעות תהליך ממוקד!!!
קואורדינציה היא הבסיס לתפקוד אופטימאלי ואפקטיבי ולהתמודדות עם שינויים רגשיים וגופניים תכופים על מנת לשמור על יציבות הביצועים הספורטיביים. לפיכך המערכת העצבית והתיאום העצבי-שרירי חייבים להיות מפותחים בצורה מקיפה ובאימון ממוקד כפי שנעשה בפעילות הקואורדינטיבית בשיטת OCO.

אימון קואורדינציה בשיטת OCO הוא תהליך אימון ייחודי ומובנה המבוסס על ממצאי מבדקי ההערכה של הכישורים והתפקודים הקואורדינטיביים של הספורטאי. סוג אימון זה מבוסס על שיטות וצורות אימון הלקוחות ממדעי המוח וממדעי האימון תוך התאמה פדגוגית – דידקטית – מתודית לסגנון הלמידה של המתאמן.

אימון הקואורדינציה בשיטת OCO מפתח מלמד אצל הספורטאי כישורים המאפשרים לו לתפקד גופנית – רגשית במצבים צפויים ובמיוחד במצבים בלתי צפויים ולמצוא פיתרונות יעילים בזמן תנועה מורכבת. קיימת חלוקה משנית לסוגי אימון קואורדינציה: כללי, ייחודי ופרטני, בין שרירי ותוך שרירי. בספורט יש חלוקה נוספת לקואורדינציה אישית , בינאישית ומותאמת לתפקיד תוך התייחסות לדרישות בענפי הספורט השונים .

קואורדינציה היא תהליך מורכב הדורש התייחסות הדרגתית וכוללת בתהליך פרטני לפי השלבים : התנסות- למידה-תרגול ואימון כפי שנעשה בשיטת OCO . הקואורדינציה נבנית בתהליך לאורך שנים ובשלבים בהתאם לגיל הביולוגי והגיל הכרונולוגי. קואורדינציה רצוי להתחיל לפתח בגילאים הצעירים – בהם יכולת הקליטה וההפנמה של הילד גבוהה יותר ומערכת העצבים נמצאת בשלבי התפתחות, ולכן חייבים לספק מגוון גירויים למערכת העצבים על מנת שהיא תתפתח היטב.
כיום ניתן לפתח קואורדינציה גם אצל ספורטאים נוער ובוגרים עם דגשים שונים שישלימו חסכים ויאפשרו התפתחות למיצוי פוטנציאל.

ככל שבסיס הקואורדינציה הכללית רחב יותר כך אפשר לפתח קואורדינציה ייחודית גבוהה יותר!

קואורדינציה

חשיבות הקואורדינציה- בסיס להתפתחות מאוזנת גופנית ורגשית

עולם הספורט המודרני דורש מספורטאי תפקוד תחת לחץ זמן, פעילות מורכבת, קבלת החלטות מהירה תוך כדי שמירה על תנועה תכליתית ואיכותית . ע"פ ממצאי מחקרים במדעי המוח יש קשר מובהק בין רכישת רמת קואורדינציה ובין התפתחות קוגניטיבית, חשיבה מהירה וריכוז.
ע"פ מחקרים במדעי האימון 2013 קואורדינציה ניתנת לשיפור בצורה משמעותית ע"י תהליך למידה-תרגול ואימון שיטתי וממוקד בעל תכנים וצורות אימון ייחודיות התואמות כל גיל,פרט וענף ספורט!!! קואורדינציה הוא גורם הישג מרכזי , הוא הגורם המקדם או המעכב התפתחות של ספורטאי .
ספורטאי שירכוש קואורדינציה בשלבים הנכונים, על פני הרצף הגילאי ובסוגי האימון השונים הנדרשים לכל גיל, יוכל למצות את הפוטנציאל האישי שלו ברמה גבוהה.
קואורדינציה טובה יוצרת אצל הספורטאי יכולת למידה מהירה של כול הנדרש ממנו במגרש ובתנאים משתנים.
הקואורדינציה היא הבסיס ליציבות גופנית-רגשית בזמן מסוים ולאורך זמן. כשהתפקוד הקואורדינטיבי האישי והבינאישי מאוזן, מתאפשר מימוש אופטימלי של הפוטנציאל הקואורדינטיבי האישי והספורטאי מסוגל להציג תפקוד תקין ויציב - הן גופני והן רגשי

לעומת זאת חוסר בקואורדינציה מספיקה יוצר: שבלוניות בתנועה ובתפקוד הספורטיבי ,קליטת מידע ולמידה איטיים, אי שקט פנימי, חוסר שביעות רצון, דימוי נמוך מה משליך על בטחון עצמי, תפקוד חברתי לקוי, חוסר מיצוי יכולות לימודיות בבית הספר, הופך לקויות מינימליסטיות למרכז התפקוד ומונעת את מימוש היכולת והפוטנציאל במיוחד במצבי לחץ ובמצבים בלתי צפויים. בענפי הכדור/קרב ומיוחד בתחרות/קרב ניתן לראות זאת אצל ספורטאים רבים ולרוב לא נעשה הקישור לרמת הקואורדינציה שלהם.
בענפי הכדור ספורטאים המתאמנים בשיטת OCO בולטים ביכולת הוירטואוזיות שלהם עם הכדור, במהירות קבלת ההחלטות באימון ובמשחק, ביכולת לחטוף כדורים ולהפוך למהלך התקפי, וביכולת לתפקד בדקות הסיום ובמצבי לחץ.
חשוב לדעת כי לאחר פציעה בספורט השלב הראשון הוא שיקום תחושתי ושיפור הקואורדינציה המקומית והכלל גופית . אימון קואורדינציה בשיטת OCO מספק כלים לשיקום תכליתי ומובנה לסוגים שונים של פציעות ומתאים תהליך אימון להחזרת הספורטאי לפעילות ספורט תחרותית/הישגית . כל מדריך/מאמן השואף לקדם את ספורטאיו למיצוי מכסימלי של כל אחד מהם חייב להתייחס לתהליך פיתוח הקואורדינציה ביתר מיקוד.
בכדי לגרום לפיתוח תכליתי של כול היכולות הקואורדינטיביות בנפרד ושל כולן גם יחד , יש לקיים תהליך גופני- קואורדינטיבי- רגשי מבוסס דיאגנוזה שיטתית ואימון משלים תואם צרכים אישיים. התייחסות שיטתית למרכיבי הקואורדינציה והתאמתם לצרכים ואפיונים אישיים של כל ספורטאי מצריכה להתאים לכל אחד את סוג הגירויים המתאים , על מנת למאפשר לו לנתב ולווסת את המידע הסביבתי לתפקוד תכליתי על פי זמן ומקום נדרשים.
הקואורדינציה חשובה לכל ילד/אדם תורמת להתפתחות , מאזנת קשיים, מבליטה יתרונות מונעת פציעות ומשפרת החלמה ושיקום ! פיתוח קואורדינציה חיוני למגוון הילדים והחל מהילד עם הקשיים, הילד הרגיל ועד הילד מחונן בספורט, אך המטרות, התוכן ודרכי ההפעלה שונות ומותאמות לכל אוכלוסיה. גם למבוגרים יש חשיבות מרובה בשמירה על קואורדינציה ואפילו בפיתוחה אצל המבוגרים פעילות קואורדינטיבית מאיטה את מאפייני ההזדקנות ומאפשרת גם לאדם חולה לתפקד באופן עצמאי, ולהפחית את הסיכוי לפגיעה, לנפילה ולאבוד חפצים.

שיטת OCO מיישמת את כל הנאמר בצורה מלהיבה ומעניינת לפעילים בה.

תרומת הקואורדינציה


קואורדינציה טובה יוצרת למידה מהירה יציבה ורחבה. חוסר קואורדינציה מוביל לקליטה וללמידה איטית, לאי שקט פנימי, לחוסר שביעות רצון, לתפקוד חברתי לקוי, מייצר דימוי נמוך, משליך על בטחון עצמי ומאפשר ללקויות מינימליסטיות להפוך למרכז התפקוד ומונע את מימוש היכולת בכלל והפוטנציאל בפרט . בעיות קואורדינציה יתבטאו בד"כ במערכת משולבת של ליקויים שתבוא לידי ביטוי גם בחשיבה, בהבנה, בפעילות החושים, בתופעות רגשיות קיצוניות ובסוף תגרום גם לתחושה מתמדת של עייפות. אי היכולת לממש התפתחות ראויה ובעיקר נורמות למידה והתנהגות, מחייבות כול הורה, מורה ורופא להתייחס לתהליך זה ביתר מיקוד. בכדי לגרום
לפיתוח תכליתי של כול מערכות הגוף השונות בנפרד ושל כולן, יש לקיים תהליך גופני- מנטאלי- רגשי המתפתח לאימון. באמצעות התייחסות שיטתית למרכיבי הקואורדינציה הילד/האדם לומד להיות ער ומודע לגירויים ולעוצמת התגובה הנדרשת, מה שמאפשר לו לנתב ולווסת את המידע הסביבתי לתפקוד תכליתי על פי זמן ומקום נדרש. הקואורדינציה חשובה מאוד לכולם, אך בפרט לילדים עד גיל 12-14 שאצלם המערכת העצבית נמצאת בשיא פריחתה, ולכן חייבים לספק מגוון גירויים למערכת זו על מנת שהיא תתפתח היטב. הקואורדינציה חשובה לכל הילדים! החל מהילד עם הקשיים, ילדים רגילים ועד ילדים מחוננים בספורט, אך המטרות,התוכן ודרכי ההפעלה שונות ומותאמות לכל אוכלוסיה. אצל המבוגרים פעילות קואורדינטיבית מאיטה את מאפייני ההזדקנות ומאפשרת גם לאדם חולה לתפקד באופן עצמאי, ולהפחית את הסיכוי לפגיעה, לנפילה ולאבוד חפצים. שיטת OCO מיישמת את כל הנאמר בצורה מלהיבה ומעניינת לפעילים בה. למידע נוסף קרא מאמר

שבירת מיתוסים

הקואורדינציה הינה תכונה שיש לך או שאין לך !
הקואורדינציה תשתפר עם הגיל. חוסר קואורדינציה איננו מפריע ואיננו מזיק ולכן לא חשוב לטפל בו
. ניתן לטפל בקואורדינציה עדינה מבלי לטפל ולהפעיל קואורדינציה גסה
לבנות יש פחות בעיות קואורדינציה!
ליקויי קואורדינציה מתגלים בגיל הרך.
ניתן להימנע ממצבי קואורדינציה בעזרת אוטומטיזציה.
הקואורדינציה היא רק לקות מוטורית!
קואורדינציה = תיאום עין יד בלבד!
אין קשר בין לחץ ורמת קואורדינציה.
קואורדינציה לא ניתנת לאימון אלא רק ללמידה !
מידע נוסף