אימון הקואורדינציה בכדורגל -ד"ר מרק ורטהיים

הקדמה

מאמר זה יעסוק ברקע ובנקודות ההסכמה בין המדע והשטח בתחום הקואורדינציה, תוך מיקוד בתחום הכדור-רגל . ייעשה בו ניסיון משמעותי, להבהיר את התפיסה החדשנית של קואורדינציה ואימון קואורדינציה בתפיסה הכוללת של גיל- התפתחות, תוכן ומתודיקה של אימון הקואורדינציה . במיוחד בתקופה המודרנית מקבל סוג אימון זה יתר חשיבות, בגלל החסך התנועתי של מרבית הילדים והקושי של המדריך /מאמן בהקניית היסודות !

רקע

בנקודה אחת המדע והמאמנים- השטח מסכימים : רמת היכולת הקואורדינטיבית (על מרכיביה השונים), משמעותית במיוחד לתהליך הלמידה- תרגול והאימון .יכולת זו היא חומר הגלם שמאפשר את יישום התהליך (למידה-תרגול ואימון) .שיפור הקואורדינציה הוא זה המאפשר את הלמידה (תהליך ההדמיה של המתאמן לביצוע הנדרש). כלומר, ההסבר התיאורטי הופך לתרגול תכליתי,כאשר התרגול התכליתי מאפשר לא רק ביצוע טכניקות קלאסיות אלא טכניקות אישיות (שהן בלתי צפויות) ובשלב מתקדם גם ביצוע איכותי דווקא במצבי לחץ ועומס (אימון הקואורדינציה). המדענים ומאמני הכדור- רגל מסכימים כי הקואורדינציה היא הבסיס להתפתחות היכולת הגבוהה בכדור- רגל בעיקר בתקופה המודרנית . רק כדורגלן שיהיה בעל יכולת קואורדינטיבית רחבה, יוכל להתמודד בצורה אופטימאלית, עם המצבים השונים והמהירים הקיימים במשחק,בדיוק רב וביעילות בהתייחס למצב נתון. לכן, אין מחלוקת על כך שאימון הקואורדינציה על מרכיביו השונים הוא חלק בלתי נפרד מכול שלבי האימון (גילאים שונים) ,מהאימון הפרטני ומהאימון על פי תפקידים. יש להתחיל באימון הילדים בצורה שיטתית, עוד לפני אימון הטכניקה וכהשלמה אליו ,אך הוא אינו מסתיים באימון הילדים ואיננו הופך לחלק בחימום אלא הוא אימון כמו כול מרכיב אחר. השיטתיות של אימון זה דורשת מעבר מאימון קואורדינציה כללי לייחודי לכדור- רגל וצרכיו ולאחר מכן בצורה פרטנית (לפי מבנה גוף ) ובשלבי האימון המתקדמים לפי תפקידים במגרש. אימון הקואורדינציה מחייב הבנה של עקרונות האימון בכלל ובנוסף שמירה על עקרונות המתמקדים במערכת העצבית-שרירית בתהליכי קליטה-עיבוד ומציאת פתרונות לבעיה. הוא איננו רק אוסף של תרגילים מובנים , אל יש לעצב סוג אימון זה על בסיס מטרות (מרכיבי הקואורדינציה השונים ) שלבי האימון (גיל),רמת התחרות (ליגה), תוך שמירה על רב- גוניות באימון. הרב גוניות מושגת בעיקר על ידי מגוון תרגילים ומגוון אמצעי אימון אך תוך שמירה על מרכיבי הקואורדינציה באימון.

קואורדינציה ויכולת קואורדינטיבית

המושג קואורדינציה (בעבר זריזות ,חמקנות ועוד) מבטא היום יותר מתמיד את הדרישה באימון לשיפור התיאום וההשפעה של מערכת העצבים המרכזית (שיפור יכולת הקליטה ,שיפור בעיבוד המידע – חשיבתית , הערכה ושימור המידע בגמישות העצבית –שימוש במידע בצורה תכליתית בניתוב וויסות התנועתי/טכניקה ובהקשר טקטי). הניתוב וויסות העצבי תלוי בחידוד פעולות של שרירי השלד במיוחד במהלך תנועה עם מטרה מוגדרת ( תיאום עצבי- שרירי ). רמת היכולות הקואורדינטיבית נקבעות דרך סוגי הגירוי הדרושים לניתוב וויסות הטכניקה - לפני ביצוע הטכניקה ,בזמן ביצוע הטכניקה ולתנועה הנדרשת לפני ביצוע נוסף של טכניקה (דומה או משתנה). הקואורדינציה "אחראית" תחילה לאיכות התנועות הספציפיות של שחקן הכדורגל ולאחר מכן לטכניקות השונות ולכן תיקון הטעויות צריך להיות מבוסס על כך שברור שאין לכדורגלן בעיה קואורדינטיבית ( לאחר שנערך לו אבחון קואורדינטיבי). איכות קואורדינטיבית מאפשרת רב- גוניות ביצוע, זריזות,חמקנות, שמירת קצב ,שינויי קצב , הרמוניות בתנועה ,תיקון טעיות טכניות יעיל ,בטחון ודיוק בביצוע ,דינאמיות ,יצירתיות ,מה שמאפשר תחילה מרחב טכני-טקטי אישי גדול ובכך אפשרות לשחק כדורגל עם מעט טעויות, גם כאשר השחקן הוא מהיר ותחת לחץ . מרכיבי הקואורדינציה הבסיסיים: מקצב-קצב, תגובה, שיווי משקל, התמצאות ויכולת הבדלה ( ורטהיים ( ,המאמן 2003

הקואורדינציה כבסיס וככלי המסווג קצב תהליכי למידה , יכולת מעבר למיקוד אפשרי בטכניקה מורכבת,יציבות ,אוטומטיזציה ,שימוש בטכניקה במצבים משתנים . המשפט תקוע ללא הקשר הקואורדינציה הטכניקה והטקטיקה האישית הולכים ומתפתחים כגורמים תלויים אחד בשני כאשר הקואורדינציה מהווה בסיס לשימוש טכני-טקטי חסכוני (דחיית עייפות עצבית ועייפות אירובית) . כושר גופני וקואורדינציה הינם היינו הך בגילאים הצעירים !! ילדים רוכשים את היכולת הגופנית בעיקר דרך פעולות קואורדינטיביות הנקלטות במערכת ה"רגישה" בגילאים אילו =המערכת העצבית- שרירית. בלשון המחשב הקואורדינציה היא החומרה, ככול שנרכיב אותה טוב יותר כך היא יכולה להיות גמישה יותר לעבודה תכליתית ,לתגובה לדרישות שלנו מהמחשב, במיוחד יש חסכוניות בעבודה באופן מיידי ובעיקר כבסיס לבנייה עתידית ומורכבת עם גורמי ההישג (טכניקה- טקטיקה- כושר גופני – היבט נפשי- .( חינוכי ואינטלקטואלי, ורטהיים 200

גיל-התפתחות ,תוכן אימון הקואורדינציה

ההתפתחות של מרכיבי הקואורדינציהתלויה בעיקר בתפקוד החיישנים, כלומר תפקודי הגוף השונים בעזרת החושים השונים ויכולתם לקלוט מידע. על המדריך/מאמן ליצור תפקודי גוף שונים-בתנועות שונות –במצבי משחק שונים תוך גירוי החיישנים השונים: האופטיים- העיניים, האקוסטיים- אוזניים, הקינסטטים- תנועה, הטקטילים- מגע סטטי- דינאמי- מצב גוף ,שטח, סוגי שיווי המשקל לימוד-תרגול ואימון קואורדינציה מחייב שימוש בכול החיישנים אך הכדורגל זקוק למיקוד בחיישנים מסוימים במיוחד באימון הייחודי. היכולות הקואורדינטיביות מתפתחות באימון הצעירים בצורה האינטנסיבית ביותר. חסכים בגילאים הצעירים בסוג אימון זה לא ניתנים להשלמה בצורה מושלמת בגילאים מאוחרים בהם הקואורדינציה הופכת לפרטנית ובעיקר כאמצעי שמירה ומניעה. תיאור שלבי האימון מצביע כי בכול גיל המיקוד משתנה והמטרה משתנה.

עקרונות מתודיים באימון הקואורדינציה.

1. העיקרון הבסיסי באימון הקואורדינציה הוא : רב-גוניות . הרב גוניות מחייבת בסיס שיטתי ועבודה על פי מרכיב הקואורדינציה, כאשר רב-צידיות, רב- חושים, ביצוע אישי ובין אישי עומד במרכז האימון תוך מעבר תמיד מאימון ללא כדור לאימון עם כדור. 2. התנועה על סוגיה מחייבת ביצוע וירטואוזי (תנועה בחוסר שיווי משקל,בעיטה בחוסר שיווי משקל , ביצוע של מיומנות ברגל ימין ושמאל בו זמנית וכ"ו). 3. מעבר מקואורדינציה כללית לייחודית לכדור-רגל ,מפשוט למורכב וממוכר ללא מוכר מדגיש את שיפור התנועה על סוגיה השונים כבסיס (ריצה בקצבים שונים ,ניתורים , צעדים ברמות גובה שונות ושילוב בין המיומנויות),כאשר במקביל ולאחר שליטה יחסית, מתפתחת עם המרכיב הקואורדינטיבי (למשל קצב ) גם התנועה (ריצה ) וגם הטכניקה הרצויה ( כדרור,מסירה,עצירה ובעיטה ) . 4. הביצוע בצורות שונות של תנועה פשוטה ומורכבת דורש הגדרת תנאים משתנים ועלייה הדרגתית בדרישותעקרונות מתודיים באימון הקואורדינציה. 1. העיקרון הבסיסי באימון הקואורדינציה הוא : רב-גוניות . הרב גוניות מחייבת בסיס שיטתי ועבודה על פי מרכיב הקואורדינציה, כאשר רב-צידיות, רב- חושים, ביצוע אישי ובין אישי עומד במרכז האימון תוך מעבר תמיד מאימון ללא כדור לאימון עם כדור. 2. התנועה על סוגיה מחייבת ביצוע וירטואוזי (תנועה בחוסר שיווי משקל,בעיטה בחוסר שיווי משקל , ביצוע של מיומנות ברגל ימין ושמאל בו זמנית וכ"ו). 3. מעבר מקואורדינציה כללית לייחודית לכדור-רגל ,מפשוט למורכב וממוכר ללא מוכר מדגיש את שיפור התנועה על סוגיה השונים כבסיס (ריצה בקצבים שונים ,ניתורים , צעדים ברמות גובה שונות ושילוב בין המיומנויות),כאשר במקביל ולאחר שליטה יחסית, מתפתחת עם המרכיב הקואורדינטיבי (למשל קצב ) גם התנועה (ריצה ) וגם הטכניקה הרצויה ( כדרור,מסירה,עצירה ובעיטה ) . 4. הביצוע בצורות שונות של תנועה פשוטה ומורכבת דורש הגדרת תנאים משתנים ועלייה הדרגתית בדרישות

חשוב לדעת מה ההבדל בין למידה-תרגול ואימון

למידה באה לשרת את יכולת ההדמיה ונעשית בתנועות קלות תוך יכולת בקרה עצמית תרגול- בניית מצבי תנועה בלי ועם כדור ,ביצוע חלקי או מלא ללא הגדרת עומס למטרת אוטומטיזציה אימון - תרגול מבוקר של עומס והתאוששות על פי רצף אנרגטי אימון קואורדינציה = ביצוע תנועות פשוטות בתנאים ומצבים משתנים ומורכבים תוך דגש למרכיב הקואורדינטיבי הפשוט,המורכב והייחודי-פרטני.

זכור:

אימון הקואורדינציה דורש יותר מתמיד הדרגתיות בשלבים הדידקטיים (ורטהיים 2004 ) כאשר במרכז נמצא התהליך: למידה-תרגול –אימון.

• תמיד תחילה יש ללמד ולהדגיש את הנקודות הקריטיות בביצוע ,ליצור הדמיה עד כמה שאפשר טובה על ידי הסבר מילולי והדגמה, אם ניתן, בכול אמצעי שיש ( שחקן,וידיאו,מצגת וכ"ו).

• לאחר מכן יש תרגל בלי עומס גבוה, אלא למטרת בדיקה שלך- המאמן ושל המתאמן האם הבין את הנדרש ואמנם מסוגל להעביר את המידע לידי עשייה.

• רק בשלב הבא יש לאמן, גם כאשר הביצוע הבסיסי איננו אופטימאלי טכנית !!! המטרה באימון היא השילוב של ביצוע מורכב עם תנאי ביצוע קשים מהרגיל ולכן יש להשתמש ב: א. שיטת החזרות- מעט סדרות, מעט חזרות ,זמן פעילות במרכיב אחד קצר ולאחר מכן הפסקה מלאה. ב. רב – גוניות של תרגילים, יש ליצור יותר ויתר תרגילים המשלבים ויוצרים ניגוד פעולות בין הרגליים והידיים.

• האימון בתרגילים הופך לאימון תחרותי (אישי וקבוצתי ) ולבסוף צורות משחק עם ונגד כאשר במרכז מרכיב או מרכיבים קואורדינטיביים .
תפקיד המאמן משתנה משלב לשלב. בשלב הלמידה תפקיד המאמן הוא מתן הסבר, בשלב ה תרגול-תיקון טעיות, בשלב אימון הקואורדינציה- קביעת עומסים ועידוד לביצוע עצים. תמיד חשוב לשמור על העיקרון: מהמוכר ללא מוכר(חדש) ,מהפשוט למורכב (מהמרכיב הפשוט של הקואורדינציה למורכבות של הקואורדינציה) ,מהקל לקשה, מהביצוע האיטי למהיר . הבסיס להצלחה היא יצירת: מוטיבציה גבוהה,מצבים משתנים,חוויה ,ריכוז למרות הלחץ,השתתפות רגשית של המבצע ו/או הקבוצה שלו בתפקוד קבוצתי ושימוש באמצעים משתנים . היופי של משחק הכדורגל הוא בשיטתיות ובמקביל ביצירתיות של הפרט והקבוצה . היצירתיות תתחזק דרך אימון הקואורדינציה.
אימון הקואורדינציה הוא חלקבלתי נפרד בכול חימום אך הוא לא רק בחימום . במיוחד בשלבי אימון היסודות/בונה הוא סוג אימון גם טכני וגם גופני . אימון הקואורדינציה הוא חלק מתרגילי ההכנה לאימון הטכניקה ומשתלב באימון הטכניקה. החוויה באימון זה היא באפשרויות הרבות של המתרגל להיות יוצא דופן ולתפקד דווקא בתנאי תפקוד לא יציבים במצבים של לחץ (שטח,זמן- גופני ויתרון מספרי של היריב ) וחוסר שיווי משקל.

בחודש דצמבר הקרוב נפתח קורס חדש  להכשרת מדריכי קואורדינציה לכדורגל בשיטת OCO   - לפרטים לחץ כאן

גירסאת להורדה